Ülevaade sotsiaalsete ettevõtete 2022. aasta 3. kvartalist

Ülevaade sotsiaalsete ettevõtete 2022. aasta 3. kvartalist

Sotsiaalne ettevõtlus jätkab arenemist – esmakordselt toimus Impact Day, mis koondas kogu sektori erinevaid osapooli, tuues kokku ligi 1500 inimest. Kuidas festivali mõju kajastub, seda näeb ehk juba tulevikus. Siin artiklis vaatame otsa sellele, mida ütlevad andmed sotsiaalsete ettevõtete 3. kvartali kohta.

Sotsiaalseid ettevõtteid on Eestis 187+

Kui sa loed antud artiklit ja tead kedagi keda siin ei ole, siis anna sellest meile märku või lisa ta ise andmebaasi – https://sev.ee/andmebaas/.

Kindlasti on Eestis sotsiaalseid ettevõtteid veel, kuid kõik nad pole veel andmebaasi jõudnud.

Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive 2022. aasta 3. kvartalis oli 30.4 miljonit eurot, mis on selle aasta suurim number

Eelmisel ja üle-eelmisel kvartalil oli antud number ca 10% väiksem. Olles varasemalt vastavalt 27.5 ja 27.3 miljonit eurot, on hetkel olnud kasv gramm enam kui kolm miljonit eurot. Ajalooliselt on olnud palju sotsiaalseid ettevõtteid tegevad sotsiaalhoolekandega ja seeläbi näiteks ka käsitöömüügiga, mida müüakse ka palju just talvisel ajal. Samas on paljud neist ettevõtetest ka üsna pisikesed, seega nende numbrid palju andmeid ei mõjuta. Nagu ikka, eks aeg annab vastuse.

Makse on selles kvartalis makstud samuti enam kui 10% rohkem. Kui 2022 2. kvartalis maksti makse ca 5.6 miljonit, siis 3. kvartalis on number tõusnud 6.2 miljoni peale. 

Tasub rõhutada, et nagu ka varem, siis siinkohal esinevad ka andmete peamised piirangud. Kuivõrd paljud ettevõtted ei ole käibemaksukohuslased või nende käibed on väikesed, siis reaalsuses on ettevõtete käibed suuremad. Kas seda mõjutab ka kuidagi sesoonsus ehk suvi või talv, siis selle osas saab olema kindlasti põnev lugeda ka uuel aastal neljanda kvartali ülevaadet. 

Sotsiaalsetes ettevõtetes töötab ligi 3800 töötajat

Kui 1.kvartalis oli number ca 3600 (3611), siis kolme kuuga kasvas see number ca 5% võrra olles ületamas 3800 piiri. Samal ajal järgmise kolme kuuga antud arv muutunud pole ning endiselt on 3800 piir ületamata. Kas tegemist on taaskord sessoonsusega või üldise trendiga, seda näeme juba saades teada ka järgmiste kvartalite numbrid.

Selline oli sotsiaalne ettevõtluse seis 2022 3. kvartalis. Kvartal-kvartalilt hakkab see muutuma ja arenema. Kuhu suunda, seda näeb juba siis kui 4. kvartal möödas. Ees ootab igatahes põnev aeg.

Sotsiaalsete ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.

Eesti sotsiaalse ettevõtluse ja innovatsiooni arengutegevused on toetatud Euroopa Sotsiaalse Innovatsiooni Liidu konsortsiumi (The European Social Innovation Alliance (ESIA)) rahvusvahelise projekti raames, mis on kaasrahastatud Euroopa Liidu poolt. Lisainfo: https://si-alliance.eu/

Loe rohkem