Sotsiaalse ettevõtluse ülevaade 2022. aasta 1. kvartalist

Sotsiaalse ettevõtluse ülevaade 2022. aasta 1. kvartalist

Sotsiaalne ettevõtlus on veel lapsekingades ja alles kogub hoogu. Samal ajal on sektoril palju suuremaid eeskujusid, keda järgida. Seetõttu oleme loonud start-up kogukonna näitel samuti andmebaasi, mille abil saada ülevaades sektori heakäigust. Antud artiklis saad esimese ülevaate sellest kuidas sotsiaalse ettevõtluse sektoril on eelmises kvartalis läinud. Edaspidi hakkame neid ülevaateid tegema kvartaalselt ja võrdlema ka varasemate andmetega. Antud artikkel töötab justkui baastasemena.

Sotsiaalseid ettevõtteid on Eestis 185+

Eestis ei ole kokku lepitud täpset sotsiaalse ettevõtluse definitsiooni. Seetõttu võib ka uuringuti nende hulk erineda. Antud andmebaasi on kantud kõik ettevõtted, kes meile (SEV-le) teadaolevalt ennast sotsiaalseks ettevõtteks defineerivad või kelle puhul näeme, et nad on oma olemuselt sotsiaalsed ettevõtted. Arvatavasti on neid kindlasti veel ja reaalsuses  on SE-i enam kui 200. Seda seetõttu, et kindlasti on neid kes ise ei pruugi ennast sotsiaalse ettevõttena defineerida, sest arusaam kontseptsioonist on veel teadmata ning kindlasti on ka neid kes meieni jõudnud pole. 

Kui tead kedagi, keda sa veel sotsiaalsete ettevõtete seast andmebaasist ei leia, siis kirjuta info@sev.ee.

Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive 2022 1. kvartalis oli 27.5 miljonit eurot

Siinkohal esinevad ka andmete peamised piirangud. Kuivõrd paljud ettevõtted ei ole käibemaksukohuslased või nende käibed on väikesed, siis reaalsuses on ettevõtete käibed suuremad. Antud andmed näitavad seega ainult maksustatud käibe hulka.

Sotsiaalsetes ettevõtetes töötab enam kui 3600 töötajat

Võrdluseks võib tuua näiteks start-up sektori, kus 2021. aastal oli töötajaid 8100+ ehk sotsiaalsetes ettevõtetes töötab ca 60% vähem inimesi. Samal ajal on väga erinevad ka sektorites olevate ettevõtete käibed. Selgelt on näha, et sotsiaalsed ettevõtted on väiksemad ja ühe inimese kohta tehtav käive on kordades väiksem. Start-up sektoris oli 2022 1. kvartali maksustatud käive 8100+ töötaja ja 1300+ ettevõtte kohta 417 miljonit. Siin kordades väiksem.

Selline oli sotsiaalse ettevõtluse seis 2022 1. kvartalis. Kvartal-kvartalilt hakkab see muutuma. Kuhu suunda, seda näeb juba siis kui 2. kvartal möödas.

Sotsiaalsete ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.

Tegevust on toetatud Euroopa Sotsiaalse Innovatsiooni Liidu konsortsiumi (The European Social Innovation Alliance (ESIA)) rahvusvahelise projekti raames, mis on kaasrahastatud Euroopa Liidu poolt. Lisainfo: https://si-alliance.eu/

Loe rohkem