Kätlyn Jürisaar: sotsiaalne ettevõtlus kui normaalsus, mitte nišš

Kätlyn Jürisaar: sotsiaalne ettevõtlus kui normaalsus, mitte nišš

Alates juunist on Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustikku (SEV) juhtinud Kätlyn Jürisaar. Millega Kätlyn on varasemalt tegelenud, miks soovib ta valdkonda panustada ja millisena näeb sotsiaalse ettevõtluse tulevikku – sellest kõigest saad teada juba järgnevalt.

Kätlyn, tere tulemast SEVi! Millega Sa seni oled tegelenud?

Olen pärit Mulgimaalt, väikesest imekaunist kohast nimega Karksi-Nuia ja mulle meeldib öelda, et olen kirglik aktivist ja organiseerija. Olen varasemalt tegutsenud suuresti asjade algatamise ja elluviimisega. Nimelt olen olnud aastaid projektijuht nii haridusvaldkonnas kui ka näiteks IT sektoris, viies ellu suuremaid ja väiksemaid projekte, mille eesmärk on arendada organisatsiooni või ettevõtete jätkusuutlikkust ning luua võimalusi arenguks kollektiivile ja kogukonnale. Näiteks olen saanud anda panuse Ida-Virumaa hariduselu arengusse, olles Kohtla-Järve Gümnaasiumi loomise protsessis ning tegutsedes projekti- ja huvijuhina ning Ida-Virumaa Haridusklastri liikmena. 

Olen omandanud bakalaureusekraadi Tallinna Tehnikaülikoolis avaliku halduse ja riigiteaduste erialal ja magistrikraadi Tartu Ülikoolis kommunikatsioonijuhtimises. Need erialad on viinud mind ka põnevate tegemisteni, näiteks olen tegutsenud sisuloojana Eesti Artistide Agentuuris. Haridustee viis mind ka SEViga kokku juba 2017. aastal, kus olen olnud kaasatud mitmetesse üle-eestilistesse projektidesse. Ühiskond ja selle erinevad valdkonnad on mind alati huvitanud.

Lisaks tegutsen Changemakersis, kus olen korraldanud sündmusi ning koolitanud noori alates 2017. aastast. Olen saanud SEVist ja Changemakersist ka sotsiaalse ettevõtja pisiku ning loonud enda sotsiaalse ettevõtte Huggy, panustades südamega vaimse tervise valdkonna arendamisse.

Miks otsustasid SEViga liituda ning panustada sotsiaalsesse ettevõtlusesse?

Olles SEViga juba varasemalt seotud olnud ja näinud, milline võimas asi on sotsiaalne ettevõtlus ja sealses valdkonnas tegutsejad, jõudsin ka ise elus sügavama arusaamani, et soovin panustada ühiskonda, luua positiivset muutust. Näen selles valdkonnas nii suurt potentsiaali ning soovin olla sellest osa, aidates kaasa Eesti sotsiaalse ettevõtluse arengule. 

Millisena näed sotsiaalse ettevõtluse tulevikku?

Sotsiaalne ettevõtlus on tulevikus laialt levinud elustiil, teadlik valik, mille abil aitame teisi inimesi, keskkonda, elu meie ümber ning elavdame ka majandust. Usun, et teadlikkus sotsiaalsest ettevõtlusest kujuneb selliseks, et inimeste tunnetuses on sotsiaalne ettevõtlus normaalsus, mitte nišš. See on midagi, mis on meie igapäevase teadliku käitumise valik ja ettevõtluse tavapärane vorm. Selleks, et jõuda selleni terves Eestis ja maailmas, on läbida pikk teekond, sest inimeste arusaamade ja harjumuste kujunemine on pikaajalisem protsess. Küll aga näen, et SEV on ligi 10 tegutsemisaastaga teinud koos partneritega väga head tööd ning oleme kena arengusammu juba astunud. Edasi tuleb vaid veel innukamalt minna!