Selle aasta küür on murtud ning aeg on taas käes, et vaadata, kuidas on läinud sotsiaalsel ettevõtlusel. Antud artiklist saame teada, millised olid sotsiaalsete ettevõtete 2. kvartali tulemused 2024. aastal.
Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive teises kvartalis 2024. aastal oli 30,5 miljonit eurot
Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive esimeses kvartalis 2024. aastal oli samuti 30,5 miljonit eurot. Võrreldes eelmise kvartaliga on numbrites näha langustrendi, sest käive on vähenenud üle 7%. Võttes arvesse, et võrreldes üle-eelmise kvartaliga on langus olnud üle 24% ja eelmise aasta sama ajaga võrreldes natukene üle 11%, on näha majanduslangust ka sotsiaalse ettevõtluse sektoris. Seega mõjutab üldine majanduslik olukord kindlasti ka sotsiaalse ettevõtluse sektorit.
Kui eelmises kvartalis see maksude maksmises eriti ei kajastunud ja numbrid olid jäänud võrreldes eelneva kvartaliga väga sarnaseks, siis antud kvartalis kajastub muutus ka maksudes. Maksude maksmine on vähenenud natukene üle 4%. Muutus on pisem kui üldine käibe vähenemine, kuid siiski märgatav ning maksutulu, mida riik sotsiaalsetelt ettevõtetelt saanud on, vähenenud absoluutsummas enam kui 300 000€.
Sotsiaalsetes ettevõtetes töötab 3837 töötajat
Kuigi varasemalt on olnud sektoris töötajate arv languses, siis hetkel, pärast kahte kvartalit, on number taas tõusuteel. Kasv kõigest 0,7%, samal ajal on 25 inimese lisandumine olukorras, kus käibed on langenud, igati positiivne. Töötajate palkadelt on makstud tööjõumakse omakorda 5,9 miljonit, mis teeb keskmiseks 1527€ inimese kohta. Kas antud miniatuurne tõus üles näitab trendi muutumist sotsiaalse ettevõtluse sektoris, seda saame teada juba järgmises kvartalis.
Nii nagu Eesti majandus on languses, on ka sotsiaalse ettevõtluse sektor, olles oma numbritelt 2022. aasta tasemel. Ainult aeg näitab, kui vastupidavad ja millise kiirusega tuleb sektor läbi muutustest, mis hetkel toimumas.
Sotsiaalsete ettevõtete käibe andmed pärinevad käibemaksukohustuslaste esitatud käibedeklaratsioonidest, mille alusel avaldab Maksu- ja Tolliamet andmeid kvartaalselt. Seetõttu ei saa neid andmeid võrrelda maksukohustuslaste majandusaasta aruannete andmetega.