Ülevaade sotsiaalsete ettevõtete 2023. aasta 4. kvartalist

Ülevaade sotsiaalsete ettevõtete 2023. aasta 4. kvartalist

Eesti on olnud juba mitmendat kvartalit järjest majanduslanguses. Vaatame lähemalt, kuidas neljanda kvartali andmed 2023. aastal sektoris olid.

Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive neljandas kvartalis 2023. aastal oli 40,4 miljonit eurot

Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive aasta viimases kvartalis oli üle 40 miljoni eurot. Näha on võrreldes eelmise kvartaliga, et aasta lõpp on sektorile kiire aeg, sest kasv võrreldes eelmise kvartaliga ca 15%.

Kui eelmine kvartal maksti makse kõigest 5,7 miljonit eurot, siis antud kvartalis on antud number üle kaheksa miljoni euro, täpsemalt 8,14 miljonit eurot.

Sotsiaalsetes ettevõtetes töötab ligi 4000 töötajat

Andmebaasi põhjal töötab sotsiaalsetes ettevõtetes 4 018 töötajat, mis on ca 200 võrra vähem kui seni suurim number mida näinud oleme. Kui panna numbrid konteksti, siis on näha et muutus eelmise kvartaliga on olnud selles, et inimesi on vähem, kes loovad suuremat väärtust ning seeläbi teenivad ka mõju ettevõtted enam tulu.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kuigi majanduslikud väljakutsed püsivad, on sotsiaalsed ettevõtted näidanud suurepärast vastupidavust ja väga head aasta viimast kvartalit. Arvestades kvartalite sessoonsust ja eelnevat ajaloolist statistikat on eeldatav, et käibe numbrid 2024. aasta 1. kvartalis langevad. Kas minevik on tuleviku ennustaja, seda näitavad juba uue kvartali andmed.

Sotsiaalsete ettevõtete käibe andmed pärinevad käibemaksukohustuslaste esitatud käibedeklaratsioonidest, mille alusel avaldab Maksu- ja Tolliamet andmeid kvartaalselt. Seetõttu ei saa neid andmeid võrrelda maksukohustuslaste majandusaasta aruannete andmetega.

Loe rohkem