Ülevaade sotsiaalsete ettevõtete 2022. aasta 4. kvartalist

Ülevaade sotsiaalsete ettevõtete 2022. aasta 4. kvartalist

Sotsiaalne ettevõtlus jätkab aegamisi kasvamist, ettevõtteid ja võimalusi lisandub, nende mõju aina kasvab. Siin artiklis analüüsime mida ütlevad andmed sotsiaalsete ettevõtete 4. kvartali kohta.

Sotsiaalseid ettevõtteid on Eestis 240

Viimase kvartali jooksul on leitud veel ligi 50 sotsiaalset ettevõtet ja nende arv on kasvanud varasemalt 190-lt 240-ni. Kui sa loed antud artiklit ja tead kedagi keda siin ei ole, siis anna sellest meile märku või lisa ta ise andmebaasi – https://sev.ee/andmebaas/. Kindlasti on Eestis sotsiaalseid ettevõtteid veel, kuid kõik nad pole veel andmebaasi jõudnud.

Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive 2022 4. kvartalis oli 36.4 miljonit eurot, mis on selle aasta suurim number

Esimeses ja teises kvartalil oli antud number vastavalt 27.5 ja 27.3 miljonit eurot, kolmandas kvartalis 30.4 miljonit. Seega on number eelmise kvartaliga kasvanud taas ligi 20%. Ajalooliselt on olnud palju mõjuettvõtteid tegevad sotsiaalhoolekandega ja seeläbi näiteks ka käsitöömüügiga, mida müüakse ka palju just talvisel ajal. Samal ajal vaadates otsa nüüdsele sotsiaalsete ettevõtete jaotusele, siis enim tegutseb sotsiaalseid ettevõtteid praeguse seisuga tervise & heaoluga (83)(haakub sotsiaalhoolekandega paljuski), seejärel on populaarseimad lahendatavad SDG probleemid haridusega (56) ja säästva tootmisega (50).

Makse on makstud enam kui 7 miljonit

Tasub rõhutada, et nagu ka varem, siis siinkohal esinevad ka andmete peamised piirangud. Kuivõrd paljud ettevõtted ei ole käibemaksukohuslased või nende käibed on väikesed, siis reaalsuses on ettevõtete käibed suuremad. Kui eelmine kord sai spekuleeritud et kas sessoonsus mõjutab makstud makse, siis võrdluses näeb, et selgelt on neljandas kvartalis makstud maksud suuremad, ca 20% võrreldes eelmise kvartali ca 6 miljoniga. Samal ajal on hetkel lisandunud ettevõtteid ca 50 tükki ehk 25% mistõttu on ka antud andmete suurenemine igati loogiline.

Sotsiaalsetes ettevõtetes töötab ca 4100 töötajat

Kui 1. kvartalis oli number ca 3600 (3611), siis kolme kuuga kasvas see number ca 5% võrra olles ületamas 3800 piiri. Samal ajal järgmise kolme kuuga antud arv ei muutunud ning oli endiselt 3800 juures. Neljandas kvartalis on number kasvanud 4100 töötajani, mis kindlasti tuleb ka sellest, et nüüd on andmebaasis ettevõtteid ligi 50 tükki rohkem.

Olles nüüdseks terve 2022. aasta andmeid kvartaalselt näinud, siis trendikõver liigub ülespoole. Seda on kindlasti palju tulnud ka sellest, et esimest korda on andmed, mida võrrelda. Kas kasv jätkub, seda näitavad juba uued kvartalid ja uued andmed.

Sotsiaalsete ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.

Eesti sotsiaalse ettevõtluse ja innovatsiooni arengutegevused on toetatud Euroopa Sotsiaalse Innovatsiooni Liidu konsortsiumi (The European Social Innovation Alliance (ESIA)) rahvusvahelise projekti raames, mis on kaasrahastatud Euroopa Liidu poolt. Lisainfo: https://si-alliance.eu/

Loe rohkem