Ülevaade sotsiaalsete ettevõtete 2024. aasta 1. kvartalist

Ülevaade sotsiaalsete ettevõtete 2024. aasta 1. kvartalist

Eesti on jätkuvalt majanduslanguses. Vaatame lähemalt, kuidas uue aasta esimese kvartali andmed sotsiaalsete ettevõtete sektori kohta pildi joonistavad.

Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive esimeses kvartalis 2024. aastal oli 32,9 miljonit eurot

Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive esimeses kvartalis 2024. aastal oli 32,9 miljonit eurot. Võrreldes eelmise kvartaliga on selge, et aasta algus on sektorile aeglaen aeg, sest langus oli ca 20%. Samal ajal on tegemist üsna normaalse olukorraga võttes arvesse ka varasemaid kvartaleid. 2023. aasta esimeses kvartalis oli sektori käive ca 33.6 miljonit eurot ehk vahe kõigest 2%.

Number mis on samal ajal jäänud eelmise kvartaliga samasse suurusjärku on maksude maksmine, olles 1. kvartalis 8.06 miljonit eurot. Aasta taguse ajaga seega kasv enam kui kaks miljonit, eelmise kvartaliga võrreldes erinevus 80 000€.

Sotsiaalsetes ettevõtetes töötab ligi 3800 töötajat

Käibe kahanemisega on vähenenud ka töötajate arv mis on teist kvartalit järjest selges languses. Hetkel on andmebaasi alusel sotsiaalsetes ettevõtetes tööl 3812 inimest. Viimati oli töötajate arv sektoris sama madalal 2022.aasta kolmandas kvartalis, seega tegemist viimase 1.5 aasta madalaima hulgaga.

Majanduslik Tsüklilisus Mõjutab Sotsiaalseid Ettevõtteid: Käibe langus esimeses kvartalis on kooskõlas varasemate aastate trendidega, kus aasta algus on sektorile tavaliselt aeglasem periood. Hoolimata sellest, et käive vähenes 20% võrreldes eelmise kvartaliga, on see siiski võrreldes eelmise aasta sama perioodiga suhteliselt stabiilne, näidates, et sektor on suuteline säilitama oma tulusid isegi keerulistel aegadel.

Sotsiaalsete ettevõtete analüüs

Käibe langus esimeses kvartalis on kooskõlas varasemate aastate trendidega, kus aasta algus on sektorile tavaliselt aeglasem periood. Hoolimata sellest, et käive vähenes 20% võrreldes eelmise kvartaliga, on see siiski võrreldes eelmise aasta sama perioodiga suhteliselt stabiilne, näidates, et sektor on suuteline säilitama oma tulusid isegi keerulistel aegadel.

Töötajate arvu vähenemine teist kvartalit järjest näitab, et majanduslikud raskused mõjutavad ka sotsiaalseid ettevõtteid. Kuigi töötajate arv on vähenenud, on maksude maksmise summa jäänud suhteliselt stabiilseks, mis võib viidata ettevõtete püüdlustele säilitada tootlikkust ja tõhusust väiksema tööjõuga.

Kuigi sotsiaalsed ettevõtted on näidanud vastupidavust ja suutlikkust majanduslikult keerulistel aegadel, sõltub nende edasine edu suuresti nende kohanemisvõimest ja innovatsioonivõimest. Järgmised kvartalid annavad selgema pildi, kas sektor suudab jätkata stabiilset kasvu või peab tegema täiendavaid kohandusi majanduslangusega toimetulekuks.

Sotsiaalsete ettevõtete käibe andmed pärinevad käibemaksukohustuslaste esitatud käibedeklaratsioonidest, mille alusel avaldab Maksu- ja Tolliamet andmeid kvartaalselt. Seetõttu ei saa neid andmeid võrrelda maksukohustuslaste majandusaasta aruannete andmetega.

Loe rohkem