Jõulud on taas kohe-kohe ukse ees ning algab järjekordne nuputamine kinkide osas. Mis aga oleks, kui sel aastal mõtleks natuke rohkem läbi oma kinke ja jõulude tähistamist? Kui jõulude eesmärgiks on üksteisele, perele ja lähedastele aega võtta ning tänulikkust väljendada, siis ei pea seda ju tegema looduse ja ühiskonna arvelt, vaid hoopis teisiti! Seega siit tulevad 5 nippi kuidas saad oma jõule jätkusuutlikkumalt veeta.
Jätkusuutlikumad kingid!
Esimene lihtne samm on valida oma lähedastele kingid just nende ettevõtete poolt, kes panustavad ise kuidagi ühis- või keskkonna heaks. Näiteks on võimalus kinki pista midagi magusat Eesti suurima käibega sotsiaalselt ettevõttelt Loodusvägi või hoopis tellida mõni toode ettevõttelt Bold Tuesday.
Jätkusuutlikumad kaunistused!
Kuigi võib olla kiusatus osta taas mõni uus sädelev toode, et oma kodus jõulusemat tunnet tekitada, siis tegelikult on alati variant valida mõni parem lahendus. Kõige parem oleks muidugi üldse mitte midagi osta, sest nii on loodusele loodav uue toote tootmise koorem väiksem. Kui aga siiski tunned, et midagi tahaksid – siis vaata mõnda taaskasutuspoodi (Uuskasutuskeskus, Sõbralt Sõbrale) või osta näiteks mõni ese hoopis nendelt ettevõtetelt (Amanita, Põhja-Eesti Pimedate Ühing), kes kaasavad ka vähesema töövõimekusega inimesi tootmisesse.
Jätkusuutlikumad ühise aja veetmised!
Lisaks maitsva toidu nautimisele jõululauas, on võimalus oma lähedastega veelgi tähendusrikkamalt aega veeta. Näiteks saad kasvõi TYPA töötubades teha nii kaevluugitrükki kui ka kangatrükki.
Kui soovid veel rohkem mõtteid ammutada ideid, võid ringi vaadata ka sotsiaalsete ettevõtete andmebaasis – ehk jääb mõni ettevõte silma, kelle tooteid-teenuseid hea meelega tahaks osta. Nende puhul garanteerime, et nad panustavad vähemal või suuremal määral enda tegevustega ühis- ja keskkonna heaolu jaoks!
—-
Eesti heade sotsiaalse ettevõtluse ja innovatsiooni näidete jagamist on toetatud Euroopa Sotsiaalse Innovatsiooni Liidu konsortsiumi (The European Social Innovation Alliance (ESIA)) rahvusvahelise projekti raames, mis on kaasrahastatud Euroopa Liidu poolt. Lisainfo: https://si-alliance.eu/