Sotsiaalne ettevõtlus jätkab oma arengut ja kasvab järk-järgult, ettevõtete ja võimaluste arv suureneb ning nende mõju kasvab pidevalt. Kuna oleme majanduslanguses, vaatame selles artiklis, mida näitavad sotsiaalsete ettevõtete andmed esimese kvartali kohta 2023. aastal.
Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive esimeses kvartalis 2023. aastal oli 33,6 miljonit eurot
Andmebaasis on endiselt 240 ettevõtet. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga, kui käive oli 27,5 miljonit eurot, on kasv olnud 22%, ületades napilt 33,6 miljonit eurot. Sel ajal on tasutud maksud umbes 5,6 miljonit eurot.
Sotsiaalsetes ettevõtetes töötab 4100+ töötajat
Andmebaasi põhjal töötab sotsiaalsetes ettevõtetes 4 139 töötajat, mis on seni kõrgeim number kvartali kaupa vaadates. Andmebaasis olevate 240 ettevõtte kohta teeb see keskmiseks töötajate arvuks 17 inimest ettevõtte kohta.
Suurimad tööandjad, kellel on andmete alusel rohkem kui 100 töötajat, on Hea Hoog, Humana, Asendusõpetajad, Põhja-Eesti Pimedate Ühing, SOS Lasteküla Ühing, Sõbralt Sõbrale ja Uuskasutuskeskus. Nende töötajate arv moodustab veidi alla poole sektori kogu 4 139 töötajast. Kui neid arvudest välja jätta, on ülejäänud 233 ettevõtte keskmine töötajate arv umbes 10.
Andmeid kvartali kaupa jälgides terve 2022. aasta ja esimesed andmed 2023. aasta kohta näitavad, et trendikõver liigub ülespoole. Edasine potentsiaalne majanduslangus võib aga kasvu aeglustada – seda näitavad uued kvartalid ja andmed.
Sotsiaalsete ettevõtete käibe andmed pärinevad käibemaksukohustuslaste esitatud käibedeklaratsioonidest, mille alusel avaldab Maksu- ja Tolliamet andmeid kvartaalselt. Seetõttu ei saa neid andmeid võrrelda maksukohustuslaste majandusaasta aruannete andmetega.
—
Eesti sotsiaalse ettevõtluse ja innovatsiooni arengutegevused on toetatud Euroopa Sotsiaalse Innovatsiooni Liidu konsortsiumi (The European Social Innovation Alliance (ESIA)) rahvusvahelise projekti raames, mis on kaasrahastatud Euroopa Liidu poolt. Lisainfo: https://si-alliance.eu/