Sotsiaalsel ettevõtlusel on põnevad ajad. Kuivõrd maailmas on wicked probleeme aina rohkem, siis ka vajadus uute mudelite järgi, mida sotsiaalsed ettevõtted suudavad pakkuda, kasvab. Esimest korda Eesti ja Baltikumi ajaloos toimub ka jätkusuutlikkuse festival Impact Day. Seega põnevust jätkub. Siin artiklis vaatame otsa sellele, mida ütlevad andmed antud ettevõtete 2. kvartali kohta.
Sotsiaalseid ettevõtteid on Eestis 185+
Tegemist on ettevõtetega kes on jõudnud neid koondavasse andmebaasi. Andmebaasi andmetel on alates Covid-19 kriisi algusest ehk 2020-ndast aastast juurde loodud ettevõtteid 15 tükki ehk ca 10%. Eestis on ka vähemalt 28 sotsiaalset ettevõtet, mis on vanemad kui 22 aastat ehk loodud 1999 või varem.
Sotsiaalsete ettevõtete maksustatav käive 2022 1. kvartalis oli 27.3 miljonit eurot
Eelmisel kvartalil oli antud number praktiliselt sama, olles 27.5 miljonit eurot. Nagu ka varem, siis siinkohal esinevad ka andmete peamised piirangud. Kuivõrd paljud ettevõtted ei ole käibemaksukohuslased või nende käibed on väikesed, siis reaalsuses on ettevõtete käibed suuremad. Antud andmed näitavad seega ainult maksustatud käibe hulka ja antud number on olnud mõlemas kvartalis sarnane. Kas seda mõjutab ka kuidagi sessoonsus ehk suvi või talv, seda näeme juba järgmistes kvartalites.
Sotsiaalsete ettevõtetes töötab ligi 3800 töötajat
Kui 1. kvartalis oli number ca 3600 (3611), siis kolme kuuga on töötajate hulk kasvanud ca 5% olles nüüd ületamas 3800 piiri. Hetkel andmebaasi andmetel töötajaid 3794. Kas tegemist on taaskord sessoonsusega või üldise trendiga, seda näeme juba saades teada ka järgmiste kvartalite numbrid.
Selline oli sotsiaalse ettevõtluse seis 2022 2. kvartalis. Kvartal-kvartalilt hakkab see muutuma ja arenema. Kuhu suunda, seda näeb juba siis kui 3. kvartal möödas. Ees ootab igatahes põnev aeg.
Sotsiaalsete ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.
—
Eesti sotsiaalse ettevõtluse ja innovatsiooni arengutegevused on toetatud Euroopa Sotsiaalse Innovatsiooni Liidu konsortsiumi (The European Social Innovation Alliance (ESIA)) rahvusvahelise projekti raames, mis on kaasrahastatud Euroopa Liidu poolt. Lisainfo: https://si-alliance.eu/