Siseministeeriumil valis kodanikuühiskonna arendamiseks neli strateegilist partnerit

Siseministeeriumil valis kodanikuühiskonna arendamiseks neli strateegilist partnerit

Siseministeerium valis avaliku konkursi kaudu välja neli strateegilist partnerit, kes aitavad ellu viia aastatel 2021-2024 „Sidusa Eesti arengukava“ programmi „Kogukondlik Eesti“. Siseministeeriumi strateegilised partnerid järgmiseks neljaks aastaks on MTÜ Sotsiaalse Innovatsiooni Labor, MTÜ Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, Vabaühenduste Liit ja MTÜ Maakondlikud Arenduskeskused.

Siseministeeriumil on strateegilise partnerluse kui hea kaasamis- ja koostöövormi kogemus juba alates 2015. aastast. „Eestis väärtustatakse kodanikuühiskonna rolli riigi arengus järjest enam. Meie strateegiliste partneritena tegutsemine on kodanikuühiskonnale hea võimalus selles arengus kaasa lüüa. Meile omakorda on väga vajalik võimalus saada otsest tagasisidet ja teha koostööd usaldusväärsete ning pikaajaliste partneritega, kes on avaliku konkursi kaudu valitud.  Maamärgid on siin kindlasti kohalike omavalitsuste ja seal olevate kogukondade vahelise kontakti elavdamine, vabaühenduste ja sotsiaalsete ettevõtete tegutsemisvõimaluste kasvatamine ning muidugi erinevate valdkondade vabatahtlike kaasalöömine riigi arengus ja käekäigus,“ märkis siseminister Kristian Jaani.

Konkursiga valiti neli erineva fookusega strateegilist partnerit. Vabaühenduste Liit ja MTÜ Maakondlikud Arenduskeskused esitasid konkursile ühistaotluse ja hakkavad tõstma Eesti elanike teadlikkust kodanikuühiskonna toimevormidest ja vabaühendustest ning aidata kaasa vabaühenduste majanduslike teadmiste ja oskuste parandamisele. Nemad tegelevad kahasse ka vabatahtlikke kaasavate organisatsioonide nõustamise ja toetamisega. MTÜ Sotsiaalse Innovatsiooni Labor hakkab Siseministeeriumi partnerina toetama süsteemset ja võrgustikupõhist kaasamist kohalikul tasandil ning suurendama koostööd kohaliku omavalitsuse ja riigiga. MTÜ Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik aitab oma tegevustega kaasa sotsiaalsete ettevõtete tegutsemiskeskkonna parandamisele ning töötab selle nimel, et sotsiaalsed ettevõtted oleksid jätkusuutlikud.

„Sotsiaalne ettevõtlus on arenemas jõudsalt nii Eestis kui mujal. Oleme elevil ja positiivselt ootusärevad, et koostöös Siseministeeriumiga aidata sotsiaalsel ettevõtlusel veel enam kasvada,” ütles MTÜ Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Erkki Kubber.

MTÜ Sotsiaalse Innovatsiooni Labori juhatuse liikme Rasmus Pedaniku sõnul on neil hea meel koostööd alustada ning ministeeriumi partnerina riigi arengusse panustada. „Meil on väga hea meel, et Siseministeerium usaldas meile kogukondade valdkonna arendamise koosloome metoodika abil. Soovime olla ministeeriumile vääriline partner ja anname endast parima, et usalduskrediit välja teenida,“ rääkis Rasmus Pedanik.


„Vabaühenduste Liit on seisnud tugeva kodanikuühiskonna eest juba kolm aastakümmet, võimestades ühendusi oma tööd paremini tegema ning kodanikke teadmiste, oskuste, annetuste ja vabatahtliku tööga panustama. Nüüdsest on meil hea meel lüüa käed Maakondlike Arenduskeskuste võrgustikuga, kelle kogemuste abil õnnestub koos teha veelgi rohkemat,“ ütles Vabaühenduste Liidu juhatuse liige Lauri Luide.


„Riigi ja kodanikuühiskonna laiem eesmärk on üks –luua meie inimestele võimalikult hea elukeskkond arendades sellega riiki. Partnerlusega aitame sellele eesmärgile hästi kaasa, leppides kokku, mida soovime oma koostöö jooksul saavutada. Konkursi kaudu tahtsime leida aktiivseid partnerid, kellel on huvi ja võimekus eesmärkide saavutamisele keskenduda ja riigielu küsimustes kaasa rääkida. Olen kindel, et valitud strateegilised partnerid vastavad sellele ootusele,“ ütles siseminister.

Lepingud strateegiliste partneritega sõlmitakse järgnevaks neljaks aastaks. Aastatel 2015-2020 olid Siseministeeriumi partneriteks kolm konkurssiga valitud vabaühendust: Eesti Külaliikumine Kodukant, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik ja Vabaühenduste Liit.