Merili Ginter: “Tõhus lahendus ja tulevikuteema!”

Merili Ginter: “Tõhus lahendus ja tulevikuteema!”

“See oli armastus esimesest silmapilgust, sellest sain ma kohe aru. Juba alguses olin pelgalt sõnadest sissevõetud ning teadsin, et tahan tulevikus koos olla. See päev on mul selgelt meeles – kuupäev oli siis 14. jaanuar 2017. Kõik sai alguse ühel kargel laupäevasel hommikul Tallinna Euroopa hotellis,” kirjutab Changemakers Academy tiimi liige Merili Ginter oma teekonnast sotsiaalse ettevõtluseni.

Räägin ma Changemakers Academy programmi avasündmusest, kus kuulsin esimest korda sotsiaalsest ettevõtlusest. Olin tõesti rabatud, et midagi sellist võib olemas olla. Olles varasemalt ise heategevusega tegelenud ning maailma paremaks muutmine oli justkui südameasjaks, siis tundus sotsiaalne ettevõtlus see kõige õigem ja parem asi, millega tegeleda. Järgnevatel aastatel olen sellele ainult kinnitust saanud.

Olen töötanud nüüd mitmete sotsiaalsete ettevõtjatega ning igal korral lahkun pärast kohtumist suure inspiratsiooni hulgaga. Nimelt on vaieldamatult iga inimene, kes kuidagi sotsiaalse ettevõtlusega seotud, tõeliselt pühendunud ning igast tema liigutusestki väljendub suur missioonitunne. Näiteks tegime ühe noorte tiimiga turundusplaani Tagurpidi Lavkale, kes tõi talutooteid maalt linna tellimuste põhjal. Keskkonna säästmisele keskendunud, polnud ühtki kohta, kus oleks võinud käituda kuidagi oma sõnadele vastu. Kasvõi taaskasutati munareste ning kaste järjest uuesti, et mitte tekitada omaltpoolt lisaprügi. Sarnaseid näiteid, kus iga tegevus on kaalutletud ja hinnatud, jagub rohkem kui kokku lugeda oskabki.

Mina usun, et sotsiaalne ettevõtlus on uus tuleviku teema ning on tõhusaks lahenduseks ühiskondlikele probleemidele üle maailma.

Sel aastal Londonis käies märkasin, kuidas sotsiaalne ettevõtlus on tõeliselt populaarne ning pea iga nurga tagant leiab justkui järgmise head tegeva äri. Inglismaa sotsiaalsete ettevõtete võrgustiku andmetel on neil 100 000 sotsiaalset ettevõtet ning kokku töötab nendes umbes 2 miljonit inimest. Inglismaa on ehk suurim eeskujugi sotsiaalse ettevõtluse valdkonnas ning hea meel on näha, et kui arenenud see juba praegu seal on.

Eestis on kindlasti viimasel ajal olnud suuri arenguid ning õnneks märgatakse seda teemat kajastada aina rohkem. Erinevad algatused ja tegevused on sellele keskendunud, et sotsiaalset ettevõtlust edendada, ning tulemusi on juba näha. Ajujahi konkursil on aasta-aastalt järjest rohkem just sotsiaalse ettevõtlusega seotud ideid. Formaalses õppes on rohkem sisendit selle kohta (avatud on vastava teemaga magistri õppekava Tallinna Ülikoolis, gümnaasiumi majandusõpikutes uuendatud ning täiendatud informatsioon). Näen aga veelgi suuremat potentsiaali ja võimekust.


Minu tuleviku kujutluspildis oleks ideaalis iga ettevõtlusega alustava inimese eesmärgiks olla kas sotsiaalne või omada kindlat sotsiaalse vastutustundlikkuse elementi oma tegevuste juures.

Pühendunud aktivisti ja suure positivistina näen selles maailmaprobleemide lõppu. Tulles kõik kokku, et teha jätkusuutlikult ühiskonda paremaks – see on üks ilus sõnum ning mõte. Leian, et on aeg Eestilgi võtta kindlam ja suurem kurss, saamaks ise hoopis sotsiaalse ettevõtluse lipulaevaks ning eeskujuks lisaks juba oma IT-riigi brändile.


Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on CA_tiim.jpg
Changemakers Academy töökas ja edukas tiim võtmas vastu kodanikuühikonna 2018. aasta innustaja tunnustust. Vasakult Samuel Vard, Erkki Kubber, Merili Ginter ja Andrei Sadovoi.

Minu armastus sai alguse tänu ühele noorteprogrammile. Kõik algas esimestest sõnadest ning arusaamisest, mida tähendab sotsiaalne ettevõtlus. Seetõttu tegelen nüüd aga aktiivselt iga päev, et maailma muuta ilusamaks kohaks. Seega kutsun üles suurendama üheskoos teadlikkust sotsiaalsest ettevõtlust ning liikuma parema tuleviku poole koos selle teadlikkuse rakendamisega praktikasse!