Eesti sotsiaalsete ettevõtete õppereis Norrasse: kogemused, kontaktid ja koostöövõimalused

Eesti sotsiaalsete ettevõtete õppereis Norrasse: kogemused, kontaktid ja koostöövõimalused

31. märtsist kuni 3. aprillini toimus Oslo linnas inspireeriv õppereis, kus osales 15 Eesti sotsiaalset ettevõtjat ja valdkonna tugiorganisatsiooni. Õppereis toimus projekti “One vision: Integrating profit and social impact in Estonia and Norway” raames ning seda rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) ja Norra finantsmehhanismide kaudu. Reisi eesmärgiks oli tutvuda Norra sotsiaalse ettevõtluse ja innovatsiooni ökosüsteemiga ning luua uusi kontakte kahe riigi organisatsioonide vahel.

Reisi jooksul osaleti SHE konverentsil, mis tõi kokku erinevaid mõjuloovaid tegijaid nii Norrast kui mujalt maailmast. Eesti osalejatel oli võimalus osa saada maailmatasemel ettekannetest, aruteludest ja töötubadest, mis käsitlesid jätkusuutlikkust, väärtuspõhist juhtimist ning ettevõtluse rolli ühiskondlike muutuste elluviimisel. Konverentsil osalemine pakkus ka võimalust ise valida just neid sessioone, mis kõige enam kõnetasid või millel oli enim seost omaenda töö ja arenguplaanidega.

Õppereisi jooksul oli palju võrgustumist ja üks-ühele kohtumisi kohalike organisatsioonidega.

Üheks õppereisi olulisemaks osaks olid Eesti ja Norra organisatsioonide vahelised üks-ühele kohtumised, mis andsid hea võimaluse süvendatud aruteludeks ja koostöövõimaluste kaardistamiseks. Lisaks toimus Forandringshuset’i ruumides võrgustumissündmus, kus Eesti osalejad ja Norra partnerid said vahetada kogemusi ning sai parema ülevaate Norra sotsiaalse ettevõtluse olukorrast. Just sellised sisukad kohtumised ja vahetud vestlused aitasid luua usalduslikke kontakte ning anda hoogu tulevikukoostööle.

Mida meie Norra sotsiaalse ettevõtluse ökosüsteemi kohta täheldasime? 

Eestit ja Norrat võrreldes leidsime üllatavalt palju sarnasusi nii sotsiaalse ettevõtluse valdkonnas kui ka laiemalt ühiskondlikus olukorras. Üheks suureks väljakutseks Norras on ressursside nappus hajaasustusega piirkondades. Riigi sotsiaalsüsteem on jõudnud punkti, kus vahendeid napib ja tehakse kärpeid. Tulevikuvisioonina nähakse võimalust olla e-riikide esirinnas. Kõlab tuttavalt?

Sarnaselt Eestile ei ole Norras sotsiaalsetel ettevõtetel eraldi juriidilist vormi ja nad tegutsevad nii mittetulundusühingutena kui ka äriühingutena. Erinevalt Eestist on Norras märksa rohkem ühinguid, mis on loodud kohalike omavalitsuste (KOVide) poolt või nendega tihedas koostöös, eesmärgiga toetada vähemate võimalustega inimeste tööhõivet. Avalike teenuste delegeerimine vabaühendustele on seal levinum, kuid osadest neist ühingutest saavad aja jooksul sisuliselt KOVide allasutused.

Erasektorile tooteid ja teenuseid pakkuvad sotsiaalsed ettevõtted seisavad Eestis ja Norras sarnaste väljakutsete ees. Enamik näevad end kohalike mõju loojatena, kuid on ka neid, kel on ambitsiooni ja võimekust tegutseda rahvusvaheliselt.

Viimastel aastatel on Norras katsetatud uut mudelit avalike teenuste kasutuselevõtuks kohalikes omavalitsustes. Kolmeaastase pilootprojekti käigus saab sotsiaalne ettevõte võimaluse tõestada, et nende pakutud teenus on mõjus. Mõju hindamisest tuuakse ka välja, kuidas teenus aitab pikas plaanis säästa avalikku raha – näiteks ennetades probleemide süvenemist, töötuks jäämist vms. Esimesel aastal rahastab KOV teenust vaid 10% ulatuses. Ülejäänud 90% tuleb toetusfondist, millele Eestis lähim vaste oleks Kodanikuühiskonna Sihtkapital. Järgmistel aastatel KOVi rahastuse maht suureneb, kuni neljandaks aastaks katab KOV teenuse täielikult. Teenuse mõju hinnatakse kogu perioodi vältel koostöös mõju hindamise ekspertidega.

Õppereis oli inspireeriv ja avardav kogemus, mis tõi Eesti sotsiaalse ettevõtluse kogukonnale uusi mõtteid ja kontakte. 

Täname kõiki osalejaid ja Norra partnereid – koostöö jätkub!

Järgmine projekti sündmus, millest saad osa võtta:

Veebiseminar “Social Impact Bonds – The Norwegian Way”

📅 Kuupäev ja kellaaeg: 10. aprill 2025 | 09:30-12:30 (EE)
📍 Asukoht: Veebis, Zoomi vahendusel
Sündmus toimub inglise keeles.

Kutsume teid kohtuma muutuste loojatega, kes kujundavad sotsiaalse ettevõtluse maastikku Norras. Nad jagavad oma kogemusi sotsiaalteenuste arendamise rahastamisest. 

Esinejad: 
Anne Romsaas, Chief Adviser SDG at the Norwegian Association of Local & Regional Authorities
Simen Hesleskaug, CEO at Sparebank1 Foundation Østfold Akershus.

Mida oodata:
✅ Ülevaade Norra sotsiaalse ettevõtluse võtmefiguuridelt
✅ Praktilised näited, kuidas fondide rahastatud “ühiskondliku mõju võlakirjad” toimivad
✅ Arutelu, kuidas sotsiaalsed ettevõtted ja vabaühendused teevad koostööd kohalike omavalitsuste ja rahastajatega avalike teenuste pakkumiseks. 

🔗 Registreeri siin.

Tule ja avasta, kuidas Norras soodustatakse ja rahastatakse vabaühenduste teenuste pakkumist avalikule sektorile! 
_____________________

Projekti rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) ja Norra finantsmehhanismide kaudu.