Mis teeb Eesti põllumajandussaadused eriliseks?

Tänapäeval on poed kaupa täis ja tarbija seisab pideva valiku ees – milliseid tooteid eelistada. Lisaks hinnale on kaupadel veel mitmeid aspekte, mida otsust tehes arvesse võtta. Miks just eelistada eestimaist? Küsisime Eestimaa Talupidajate Keskliidu projektijuhilt, Gelis Pihelgaselt, miks on Eesti põllumajandussaadused erilised.


Tänapäeval toodetakse Eestis põllumajandussaadusi nii suurtes tööstuslikes agrofirmades kui ka väiksemates peretaludes. Peretalud on oma suuruse, tootmisviiside ja toodangu poolest väga mitmekesised.
Tänu taludele on meil olemas mahetoit, kitse- ja lambakasvatus, lihaveisekasvatus, köögivilja-, puuvilja- ja marjakasvatus, maitse- ja ravimtaimede kasvatus ja palju muud taolist.

Talutoidu suurimaks trumbiks ongi selle erilisus ja mitmekesisus, rõhku pannakse nüanssidele. Paljud talud püüavad tänapäevast toitu toota vanu toidu kasvatamise ja valmistamise traditsioone jälgides. Talutooted on tavaliselt värsked ja säilitus- ning värvainetevabad.

Kui tööstuslikule tootmisele on omane anonüümne masstoode, siis talutootmises on alati kindel isik, kes vastutab, olgu see siis peremees või perenaine. Just isiklik hool ja suhtumine on see, mis teeb talutooted eriliseks.

Isiklik vastutus pole seotud üksnes kvaliteedi tagamisega, vaid ka vastutusega keskkonna ja loomade heaolu eest. Valdav osa taludes peetavast piimakarjast pääseb karjamaadele värske õhu ja päikese kätte. Kuna talupered elavad oma põldude keskel, on neil eriline motivatsioon toota põllumajandussaadusi keskkonda säästvalt, sest sellega hoiavad nad puhtana ka oma elukeskkonna. See seletab, miks valdav osa mahetoodetest toodetakse peretaludes. Talutoit on kasvatatud ja valmistatud suure vastutustunde ja südamega, panustades sellesse oma parimad oskused. Talutoidul on teel tarbijani vähem vahendajaid.

Talutoit on päike toidulaual.


Artikkel on kirjutatud kampaania #RÄÄGIMERAHAST raames. Liitu ka Facebooki grupiga, et sel teemal kaasa rääkida!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga