#RÄÄGIMERAHAST

Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik algatas kampaania #RÄÄGIMERAHAST, mis keskendub õiglase tasu küsimisele. Nii sotsiaalsed kui ka väikeettevõtted küsivad tihti oma töö eest minimaalset tasu, et hoida hinda madalal. Samal ajal teeb see nende ärimudeli haavatavaks kriisidele. Hea tegemise ja töö tegemise juures on okei küsida omale väärilist tasu.

Eriolukorra väljakuulutamise alguses vestles Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juht Helen Mikkov Uuskasutuskeskuse juhi Diana Paakspuuga. Uurides nende väljakutsete kohta, selgus, et klientide puhul on kogetud uudishimu, miks küsitakse poes raha riiete ja asjade eest, mida poele annetatakse. Tegelikkuses müüb Uuskasutuskeskus riideid väga soodsate hindadega, olles nii kättesaadav ka väga väikese eelarvega tarbijatele ning müügist saadud tulu eest saavad nende poed olla avatud 15. kohas üle Eesti. Lisaks annetavad nad osad riided edasi otse abivajajateni või koostööpartneritele. Sellest ärimudelist saavad kasu väga paljud inimesed, ent tarbija jaoks ei pruugi kogu see ahel olla piisavalt nähtaval.

Sotsiaalsetelt ettevõtetelt eeldatakse tihti, et teenust või toodet, mis loob sotsiaalset kasu, tuleks inimestele anda justkui tasuta. On levinud arvamus, et ettevõte, mis saab toetust annetajatelt, riigilt või Euroopa fondidest, ei pea oma eelarve pärast muretsema ning eeldatakse, et nende tooted/teenused peaksid olema tasuta kättesaadaval. Sel teemal kirjutas Nelli Jung väga tabavalt Päevalehes.

Eriolukord on vähendanud väikeettevõtete käivet ning Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon ning Vabaühenduste Liit on teinud pöördumisi majandusministeeriumile, saamaks väikeettevõtetele toetust läbi riiklike abipakettide. Kuid riigi abist ainult ei piisa.

Nii jõudis Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik ideele algatada arutelu ettevõtjate ja tarbijate seas, kuidas toetada sotsiaalsed kui ka väikeettevõtteid töö eest väärilist tasu küsima ja hinda läbipaistvalt kommunikeerima ning tarbijaid oma ostueelistusi rohkem läbi mõtlema. Selleks lõi SEV Facebooki grupi #RÄÄGIMERAHAST ning koos teiste organisatsioonidega loob järgmise kolme kuu jooksul kasulikku sisu kodulehele, mis aitaks ettevõtteid end paremini turundada, vaadata üle oma ärimudel ning hinnastamissüsteem ja lugeda teiste ettevõtete kogemustest. Kui soovid saada teateid uutest artiklitest ning teemal kaasarääkida, liitu Facebooki grupiga #RÄÄGIMERAHAST!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga