Kuidas naasta pärast kriisi tööle?

Kuigi kriis ei ole veel läbi ning paljud meist teevad tööd kodukontorist, on ehk paras aeg mõelda läbi ka plaan, kuidas minna tagasi kontorisse tööle. Ilmselt ei lähe kõik tagasi olukorda, mis oli enne koroona puhangut ja panime omalt poolt kokku punktid, mille üle mõelda enne kontorisse naasmist.

Praktilised väljakutsed:
 • Millal on õige aeg kontorisse naasta? See otsus on selges korrelatsioonis valitsusega. Kui riigi poolt tuleb roheline tuli, et viirus on saadud piisava kontrolli alla, võib hakata liikuma tagasi endise normaalsuse poole. Lisaks peab iga inimene, kes kontorisse naaseb, korra endaga nõu pidama, kas ta on korralikult karantiinis olnud ning ei ohusta teisi.

 • Kindlasti tuleb jälgida ka kontoris töötavaid riskigruppi kuuluvaid inimesi – kas nende maksimaalne võimalik turvalisus on tagatud ning kas neile tuleks anda veel aega kodust töötamiseks?

 • Kas kontor on sätitud nii, et töötajad tunnevad end seal ohutult? Kas peaks töölaudu ümber sättima? Kindlasti tuleks jälgida, et kontoris on piisavalt desinfitseerimise vahendeid käte ja erinevate pindade jaoks mitmes kohas üle kontori. Kas kontoris peaks olema varutud kaitsemaske? Kas töötajad desinfitseerivad oma telefoni ja klaviatuuri? Kas ventilatsioon töötab ning kas kontorit tuulutatakse?

 • Kas töökorralduses peaks tegema muudatusi? Kuna inimestel on nüüd kodukontori kogemus, võib leppida kokku erinevaid päevi kui inimesed töötavad kodust, et hoida kontoris olevate inimeste arvu madalamal kui tavaliselt. Nii on töötajatel vähem kokkupuudet ning kontoris rohkem ruumi.

 • Kas mõnda koosolekut oli parem pidada internetikõnena ning selle variandiga võiks mõnda aega jätkata? Ka füüsilise koosoleku pidamisel tuleks samuti kasutusele võtta ohutust tagavaid nõuded – istuda teineteisest kaugemal või kanda maske.  Füüsiliste koosolekute kestvus on soovitatud teha võimalikult lühikeseks.

 • Millised ülesanded jäid kriisi tõttu pausile ja millal oleks aeg need taas päevakorda võtta?

 • Kas kriisi ajal avastasid kolleegid mõne hea töötegemise võtte või õppisid kasutama mõnda uut platvormi? Kas neid uusi teadmisi saab integreerida töösse ka füüsilises kontoris pärast karantiini?

 • Tööreiside vajalikkus lähiaja tuleks üle vaadata ning otsustada, kas inimene, kes reisile läheb, peaks pärast naasmist mõnda aega olema koduses karantiinis. Oluline on, et kõik töökaaslased tunneksid end ohutult.
Vaimse tervise väljakutsed:
 • On normaalne, et töötajad tunnevad esialgu hirmu naastes kontorisse. Hetkel on palju kasutatud hoiatavaid hirmutuskampaaniad, mis on vajalikud, aga võivad teha töökohta naasmise ja tavapärase elukorralduse jätkamise esialgu hirmutavaks. Tööandja saab seda hirmu maandada pakkudes töökohas välja täiendavad tööohutuse nõudeid ja võimalusi.

 • Töökohal võivad inimesed vajada rohkem meeldetuletusi kätepesemise või distantsi hoidmise kohta, et luua neid harjumusi ka töö keskkonnas. Selle meeldetuletamiseks võib seinale panna meeldetuletavaid kirju või pilte.

 • Töötajaid tuleks julgustada oma tervisest ausalt rääkima – kui inimene tunneb end halvasti, siis peaks ta kindlasti koju jääma ning vältima haigena kontorisse tulekut.


Loe lisaks ka COVID-19 käitumisjuhised kaubandusettevõtetele.

Kui sul on häid nõuandeid, millele peaks enne kontorisse naasmist mõtlema, kirjuta meile kommentaar!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga