Changemakers’i noored viisid programmi internetti paari päevaga

Noortele suunatud ettevõtlikkuse ja maailmamuutmise akadeemia Changemakers on aastaid korraldanud oma programmi läbi koolituspäevade ja tiimitöö. Seoses eriolukorraga pidi programmi eestvedaja Erkki Kubber meeskonnaga leidma kiiresti viisi, kuidas märtsi lõpus alanud programm üle viia internetti. Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku kommunikatsiooni spetsialist Riin Lisett Rei uuris Erkki käest, kuidas neil õnnestus programmis lühikese ajaga nii suur muudatus ellu viia ning mida nad sellest on õppinud.


Kuidas nägi programm välja enne ning nüüd, pärast internetti kolimist? 

Kui algselt plaanisime teha programmi iganädalaste 90-minutiliste sessioonidena, kus noored saavad läbida erinevaid teemasid hubases Telliskivis, siis koroona andis meile võimaluse muutuda paindlikumaks ja tulla tegelikkuses noorele lähemale. Nüüd on kõik sessioonid eellindistatud ja neid saab vaadata siis kui soovid. Sessioonid kestavad 45-55 minutit ja  kokku toimub kümme videosessiooni.

Kui palju aega võttis programmi muutmine? Eriolukord kuulutati välja 12. märtsil ning programm pidi algama 30. märtsil.

Tegelikkuses väga vähe, sest otsustamine toimus kiirelt. Kui eriolukord realiseerus, siis muutus oligi põhimõtteliselt tehtud. 

Meiepoolsed kohandused võtsid rohkem aega. Otsustamine võttis paar minutit, iga sessiooni sisu kohandamine umbes tund või kaks, sest harjutusi tuli veidi muuta, et neid saaks ka virtuaalselt teha. Me rakendame valdavalt Kolb’i meetodit, mis hõlmab endas palju õpitava praktiseerimist ja me rakendame seda tihti grupitööna, mida virtuaalselt on keerulisem teostada.

Millised tehnilisi lahendusi olete kasutanud?

Oleme ettevõtlikkuse akadeemia Changemakers Center’iga üsna algusfaasis ja meie lahendused endiselt väga lihtsad. Kasutame videokõnede keskkonda Zoom, et sessioone lindistada ja kursused on kõik üleslaetud Google Drive’i, kuhu kursustel osalejad saavad ligipääsu.

Milline on olnud siiani osaluse aktiivsus? Kuidas on online üritus mõjutanud osalejaid?

Üsna sama nagu tavakursuste puhul. Seega tegelikkuses pole virtuaalne keskkond väga midagi muutnud. Pigem on muutus teinud kursuse paindlikumaks ja lihtsamaks mõlemale poolele. Kadunud on küll füüsiline kokkupuude, kuid kui olukord taastub, saame uue kogemuse tarkuse valguses kombineerida mõlemast variandist parima.

Sel nädalal tegeleme noortelt tagasiside kogumisega ja siiani on olnud üldine meelestatus positiivne. Kiidetud on just paindlikkust, mida online programm võimaldab.

Milline on kõige positiivsem nähtus, mis on online üritusega kaasnenud?

Arvatavasti ongi paindlikkus, mis on kasulik nii koolitajatele kui ka osalejatele. Samuti sunnib see olukord meid kiiresti arenema ning nii ei jää me kinni vanadesse harjumustesse.

Mis on uue olukorral kõige negatiivsem külg?

See, et inimesed teadmatuses, mida tulevik toob. Seetõttu kardetakse mõelda pikalt ette ja keskendutakse baasvajadustele. Meie täidame vajadusi, mis aitavad baasvajadusi edukamalt täita (õppides eesmärke paremini seadma, enda suhete ja tervise eest hoolt kandma), kuid kuna me näiteks toitu ei müü, siis me otseselt baasvajadusi täita ei saa. Hetkel tuleb seda olukorda lihtsalt aktsepteerida ja võtta sellest parim. Korraldajatena tunneme, et oleme juba praegu suure arengu läbi teinud. 

Kas on olnud mõni üllatuslik õppimiskoht? 

Kogu virtuaalne harimine on tegelikult väga lihtne, olles Z-generatsiooni esindaja. Lausa veider on mõelda, kuidas see tekitab inimestes stressi. Mida noorem on inimene, seda lihtsam on muutustega kohaneda. Tegelikkuses on võimas näha, kuidas see olukord tekitab uusi võimalusi. Tiigrihüpe 2.0 on reaalsus. 


Järgmine virtuaalprogramm on algab arvatavasti juba juunis – Changemakers Start-Up. Eelnevatel aastatel on see toimunud neljapäeviti Tallinna lähedal, seekord arvatavasti nutiseadmes ja seal, kus tahtmist on. Uuri lähemalt Changemakersi võimaluste kohta siit: https://www.changemakers.ee/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga