Kuidas alustada?

Selleks, et sotsiaalse ettevõtlusega alustada, on esmalt vaja ideed – nagu iga organisatsiooni puhul. Sotsiaalse ettevõtte ärimudel ühendab ühiskondlikku eesmärki ja ettevõtlustulu teenimist.

Sotsiaalne ettevõte tuleb registreerida Äriregistris. Et Eestis eraldi sotsiaalsetele ettevõtetele mõeldud juriidilist vormi ei ole, siis tuleb teha valik olemasolevate hulgast – tavaliselt on need kas MTÜd, SAd või OÜd. Juriidilise vormi valikut aitab teha “Juriidiline abimees”, mis valmis advokaadibüroo Varul tublide vabatahtlike abil. Ka pakuvad konsultatsiooni maakondlike arenduskeskuste konsultandid.

Edasi polegi muud kui tegutsema asuda – komplekteerida meeskond, planeerida tegevused ning hakata oma tooteid-teenuseid müüma ja ühiskondliku eesmärgi täitmise suunas liikuma. Kuna sotsiaalse ettevõtte tulemusi ei saa mõõta vaid majandusaasta aruandega, on kasulik kohe algusest peale hakata tegelema ka oma organisatsiooni mõju hindamisega. Selleks leiad lisainfot siit.

Kas lihakombinaat võib olla sotsiaalne ettevõte? Aga kasiino? Aga külaselts, mis kasutab projektiraha? Neile ja teistele küsimustele leiad vastused siit.

Alustavatele sotsiaalsetele ettevõtetele aitab tuult tiibadesse anda Heateo SA Tallinnas. Sotsiaalseid ettevõtteid, mis on vähemalt aasta tegutsenud ja vastad SEVi liikmekriteeriumitele, ootame endiga liituma.

Sotsiaalse ettevõtlusega alustamisega seotud teemadel oskavad nõu anda maakondlike arenduskeskuste konsultandid.